SPOTKANIE ROBOCZE - 27-29.11.2019 - POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
W dniach 27 – 29 listopada 2019 roku w Częstochowie miało miejsce drugie spotkanie robocze partnerów projektu ECOLABNET Network of Service Providers for Eco-innovations in Manufacturing SMEs, realizowanego w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego,którego celem jest stworzenie sieci usługodawców wspierających innowacje ekologiczne w produkcji MŚP z regionu Morza Bałtyckiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez partnera projektu Politechnikę Częstochowską.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących partnerów projektu:
- VAMK Ltd, University of Applied Sciences, Design Centre MUOVA, Finlandia
- Kaunas University of Technology, Litwa University of Tartu, Estonia
- Czestochowa University of Technology, Polska
- VIA University College, Dania
- Vilnius University, Litwa
- Lithuanian Business Confederation, Litwa
- Sustainable Innovation, Szwecja
- Centria University of Applied Sciences Ltd, Finlandia
- Labsamera MB, Litwa
- Estrotech Ltd, Estonia.
W pierwszym dniu spotkania, zorganizowanego na Wydziale Infrastruktury Środowiska Politechniki Częstochowskiej, partner PCz przedstawił uczestnikom spotkania kompetencje zespołu roboczego oraz zaprezentował wyposażenie laboratoriów oraz infrastrukturę uczelni. Koordynator projektu (MUOVA) scharakteryzował aktualny stan realizacji projektu. Odbyła się także sesja warsztatowa, w ramach, której omówiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród MŚP i organizacji pośredniczących (VIA & LBC). Drugiego dnia, uczestnicy spotkania gościli na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, w ramach którego odbyły się kolejne sesje warsztatowe.
Pierwszy warsztat prowadzony przez MUOVA, dotyczył dalszej analizy wyników badań ankietowych w kontekście profili respondentów MŚP oraz organizacji pośredniczących. Drugi warsztat obejmował prezentację narzędzi do mapowania, laboratoria, sieci dla ECOLABNET (UTartu). W trakcie warsztatu prowadzonego przez Centria i VU, członkowie zespołów projektowych brali również czynny udział w prezentacji pomysłów na prototypy, gdzie następnie dokonano wyboru pięciu najlepszych. Kolejne dwa warsztaty dotyczyły omówienia i charakterystyki cyfrowych narzędzi współpracy (CUT) oraz modelu współpracy zewnętrznej (VIA), w trakcie których wymieniono wiele ciekawych spostrzeżeń i zebrano wiele cennych pomysłów na dalsze etapy realizacji projektu.
Po części merytorycznej, uczestnicy spotkania udali się z przewodnikiem do Sanktuarium na Jasnej Górze, gdzie mogli podziwiać zabytki Klasztoru Ojców Paulinów, a wśród nich imponujący zbiór ksiąg, z których najstarsze pochodzą z XV wieku. Wieczorem miała miejsce uroczysta kolacja, w ramach której uczestnicy wymieniali się spostrzeżeniami i uwagami ze spotkań warsztatowych. Ponadto aktywnie dyskutowano na temat dotychczas podjętych działań oraz ustalano terminarz przyszłych spotkań projektowych.
Ostatni dzień, bardzo owocnego spotkania uczestnicy spędzili w siedzibie firmy ELQ S.A. Po przedstawieniu profilu działalności firmy odbył się warsztat na temat strategii i rozwoju sieci ECOLABNET, prowadzony przez zespół LBC. Po warsztacie koordynator projektu MUOVA dokonał podsumowania spotkania i omówił kolejne kroki na którymi powinni się skoncentrować zespoły projektowe, m.in. przygotowanie raportu rocznego. Po zakończeniu podsumowania prezes firmy ELQ S.A. Marcin Sołtysiak zaprosił uczestników spotkania do udziału w wizycie studyjnej na hali produkcyjnej firmy. Była to dobra okazja do poznania tajników produkcji stacji transformatorowych, projektowania i budowy farm fotowoltaicznych oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Po wspólnym lunchu, uczestnicy wyruszyli w podróż powrotną, z nadzieją na ponowne spotkanie na Litwie, gdzie już w kwietniu 2020 roku, odbędzie się kolejne spotkanie robocze zespołów projektowych ECOLABNET.